Samorządowy Zespół Szkół w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Edukacja kaszubska

Drukuj PDF

kaszubi Dnia 18 i 19 listopada 2010r. odbyły się dwie wycieczki do Kartuz i do Chmielna w ramach lekcji z języka kaszubskiego.

kaszubiDnia 18 listopada uczniowie klasy 1b szkoły podstawowej a dnia 19 listopada uczniowie klasy 1a szkoły podstawowej, zwiedzili Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, gdzie zobaczyli zgromadzone w salach zabytki kultury materialnej i sztuki ludowej Kaszub. Dzieciom bardzo podobało się muzeum. Z dużym zainteresowaniem oglądały sprzęty, które używali ich przodkowie. Pięknie i z dużym zaangażowaniem przy akompaniamencie diabelskich skrzypiec zaśpiewały Kaszubskie nuty.

Z Katruz dzieci pojechały do Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, gdzie zobaczyły jak odkaszubi dziecięciu pokoleń w rodzinie Neclów wyrabiana i wypalana jest glina, z której powstają przepiękne dzbanki, wazony, kubeczki i dużo różnych wspaniałych dzieł. Pod koniec wizyty w Chmielnie dzieci kupiły sobie pamiątki typu wazoniki, kubeczki z charakterystycznym wzorem rodziny Neclów. Uczniom  klasy1a i 1b wycieczka bardzo się podobała. Pełni wrażeń wrócili zadowoleni do domu.

 

Więcej zdjęć w naszej galerii>>>>